תכנון חדר אשפה בבניין חדש

בכל בניין רב קומות ניתן למצוא כיום חדר אשפה מרכזי. מדובר על חדר חשוב מאוד המאפשר לאגור את כל האשפה של הדיירים במיקום נוח, לצורך פינוי איכותי בכל יום ויום. חדר האשפה חייב להיות מתוכנן בצורה הטובה ביותר וזאת כדי לענות על מטרותיו בצורה טובה ויעילה. אם אתם תוהים מדוע חדר אשפה מהווה חדר חשוב כל כך ומדוע חשוב לתכנן אותו בצורה נכונה בכל בניין, לרבות בבניינים חדשים, כדאי מאוד שתקראו את המאמר הבא.

חדר אשפה- במה מדובר?

חדר אשפה בבניינים חדשים הוא חדר אשר כולל בו פתרונות מגוונים לאחסון האשפה. ניתן למצוא כיום לא מעט סוגים של מכולות אשפה כאשר כל אחת מבוססת על אופן פעילות שונה. ניתן למצוא מכולות רגילות ולעומתן מכולות אשר פועלות בשיטת ההיפוך העצמי או היפוך לדחס. בשנים האחרונות גבר הצורך בישראל בסוגים שונים של דחסן אשר המצמצם במידה ניכרת את הנפח של פריטים שונים המאוחסנים באשפה. בכל חדר אשפה ניתן למצוא כמות מכולות שונה וזאת בהתאם לגודל הבניין, כמות הדיירים המתגוררים בו, כמות האשפה שהם מפיקים ועוד. כמו כן, ניתן למצוא בכל בניין חדש כיום דחסן אשפה אשר דוחס את הנפח של הפריטים השונים שזורקים לאשפה ומאפשר לזרוק תכולת אשפה מקסימלית ומסוימת בחדר, כך שלא נוצר מצב שבו יש אשפה מפוזרת, אלא שכל האשפה מצויה בתוך המכלים. תכנון חדר אשפה חייב להתבצע בצורה הטובה ביותר ולהתחשב בנתונים שונים כגון: החלל המוקדש עבור חדר האשפה, כמות המכולות, כמה דחסני אשפה צריך בחדר ועוד. על כן, יש לבחור באנשי מקצוע הטובים ביותר עבור תכנון חדר זה.

מה החשיבות בתכנון חדר אשפה מודרני?

בעבר, החשיבות של סביבה ירוקה הייתה קיימת, אך באופן מזערי יחסית למציאות שאנו חיים בה כיום. כיום לא מעט אנשים מבינים את החשיבות של מחזור אשפה ובשל כך ניתן למצוא חדרי אשפה המכילים מגוון מכולות אשפה, כאשר לכל מכולה יש ייעוד ספציפי באצירת זבל מסוג שונה וזאת לצורך מחזור האשפה. אך מעבר לכך, חדר האשפה מעוצב בצורה טובה ויעילה יותר מחדרי אשפה שהיו בעבר וזאת בשל העובדה הפשוטה שכיום מכירים ומבינים את חשיבותה של ההיגיינה ואת העובדה שחדר אשפה מלא באשפה מפוזרת בשל חוסר במקום בפחים או העדר דחסן אשפה, יכול לפגוע בבריאותו של כל אדם שנכנס לחדר זה. השמירה על ההיגיינה היא דבר חשוב מאוד גם בחדרי אשפה ועל כן, הם מתוכננים בצורה שבה אגירת הזבל ופינוי הזבל לא יותירו אשפה מפוזרת. כמו כן, בשל החשיבות של ההיגיינה, אין מגע של האדם עם הפחים עצמם וניתן לפתוח אותם ללא מגע כלל. חדרי האשפה המודרניים מביאים בחשבון את כל הפרמטרים האפשריים לשמירה על בריאותם של האנשים הנכנסים לחדר זה ועל ההיגיינה הכללית בחדר. כמובן שחשוב שהחדר ייסגר בצורה הרמטית ועל כן יש לבחור בדלת הנכונה, אשר מצד אחד סוגרת את החדר היטב וצד שני נפתחת בצורה קלה, מהירה ונוחה. דלת גלילה יכולה להתאים מאוד לחדר אשפה מודרני.

מהן התקנות הקיימות לתכנון חדר אשפה מודרני?

כיום, כדי לבנות חדר אשפה בבניין חדש, יש צורך לקבל היתר בנייה לאחר הגשת תכנית מפורטת לצורך אצירת האשפה במבנה המתוכנן. את התוכנית יש להגיש לגורם המקצועי באגף לאיכות הסביבה. חדרי האשפה בבנייה חדשה ייבנו בהתאם לעקרונות הבנייה הירוקה ובהתאם להנחיות מקצועיות של אגף ההנדסה ברשות המקומית. יש להפריד אשפה בחדר האשפה כמתחייב ממדיניות המשרד להגנת הסביבה על ידי הצבת מיכלי אשפה עבור פסולת יבשה, פסולת רטובה והפרדת נייר לסוגיו השונים. יש צורך להתקין מתקני אצירה מסוג דחסנים לאיסוף. בבניינים רבי קומות הכוללים יותר מ-40 יחידות מגורים או 9 קומות ומעלה תותקן מערכת פינוי אשפה המשולבת עם דחסני אשפה המאפשרת הפרדה ל-2 זרמי אשפה לפחות. ליד חדר הדחסנים יוקצה חדר נפרד כמרכז מיחזור מיכלי נייר ואיסוף קרטונים.

 

 

תוכן עניינים

חנות כלי עבודה

לקבלת פרטים או הצעות מחיר -
צרו קשר והשאירו פרטים